(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Koenzyme Q10 Üreme ve Doğurganlıkta Nasıl Faydalı olur?

  Koenzim Q10 Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?
  CoQ10 olarak da bilinen Koenzim Q10, hücrelerde enerji üretmeye yardımcı olan ve hücrelerin mitokondrilerinde saklanan bir bileşiktir. Mitokondri, vücutta enerji üretmekten sorumludur. Ayrıca hücreleri oksidatif hasardan ve hastalığa neden olan bakterilerden veya virüslerden korur. Vücut doğal olarak CoQ10 üretir, ancak vücuttaki üretimi yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Bunun yanında dışarıdan takviyeler veya gıdalar yoluyla da CoQ10 almak mümkündür. Kalp hastalığı, beyin hastalıkları, diyabet ve kanser gibi sağlıkla ilgili bazı problemler, düşük CoQ10 seviyelerine bağlanmıştır. CoQ10 eksikliğinin bazı nedenleri şunlardır:
  • B6 vitamini eksikliği gibi besin maddesi eksiklikleri

  • CoQ10 sentezinde veya kullanımındaki genetik bozukluklar

  • Herhangi bir hastalığın sonucu olarak artan doku talepleri

  • Mitokondriyal hastalıklar

  • Yaşlanma nedeniyle oluşan oksidatif stress

  Koenzim Q10 Yararları Nelerdir?
  Araştırmalar CoQ10'un vücutta birkaç önemli rol oynadığını göstermiştir. Temel işlevlerinden biri, hücrelerinizde enerji üretmeye yardımcı olmaktır. Koenzim Q10, hücreler içinde enerji transferine katılan adenosin trifosfatın (ATP) yapımında rol oynar. Diğer önemli rolü ise bir antioksidan olarak görev almak ve hücreleri oksidatif hasara karşı korumaktır. Aşırı miktardaki serbest radikaller, normal hücre fonksiyonuna müdahale edebilecek oksidatif hasara neden olurlar. Bunun birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir. ATP'nin vücudun tüm işlevlerini yerine getirmek için kullanıldığı ve oksidatif hasarın hücreler için yıkıcı olduğu düşünüldüğünde, bazı kronik hastalıkların koenzim q10 eksiliği ile ilişkilendirilmesi şaşırtıcı değildir.

  CoQ10 vücudunuzun her hücresinde mevcuttur. Bununla birlikte, en yüksek konsantrasyonlarda kalp, böbrekler, akciğer ve karaciğer gibi enerjiye en fazla ihtiyaç duyan organlarda da bulunur. Koenzim Q10 faydaları aşağıda listelenmiştir

  1. Kalp Yetmezliği Tedavisine Yardımcı Olur

  2. Cildinizi Genç Tutmaya Yardımcı Olur

  3. Baş Ağrısını Azaltır

  4. Egzersiz Performansını Artırmaya Yardımcı Olur

  5. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

  6. Kanseri Önleyici Bir Role Sahip Olabilir

  7. Beyin Sağlığı İçin Gereklidir

  8. Akciğerleri Korur

  9. Üreme ve Doğurganlık Konusunda Destek Olabilir

   Koenzyme Q10 Üreme ve Doğurganlıkta Nasıl Faydalı olur?
  Kadın doğurganlığı, mevcut yumurtaların sayısındaki ve kalitesindeki düşüş nedeniyle yaşla birlikte azalır. CoQ10 bu süreçte doğrudan yer almaktadır. Yaşlandıkça, CoQ10 üretimi yavaşlar ve yumurtayı oksidatif hasara karşı korumak için vücutta daha az etki gösterir. Koenzim Q10 içeren besinler ya da CoQ10 takviyesi, yumurta kalitesinde ve miktarındaki bu yaşla ilgili düşüşe yardımcı olabilir ve hatta süreci tersine çevirebilir. Benzer şekilde erkek sperm sayısı, oksidatif hasarın etkilerine duyarlıdır. Oksidatif hasar sperm sayısını azaltır ve infertiliteye neden olabilir. Koenzim Q10 sperme etkisi olan bir bileşendir. Birçok çalışma CoQ10 tedavisinin, antioksidan korumayı artırarak sperm kalitesini, aktivitesini ve konsantrasyonunu artırabildiği sonucuna varmıştır.
   
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Hatice Işık
  Yorumunu bırak