(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Hamilelik Belirtileri

   

  Hamilelik belirtileri (bir diğer adı ile gebelik belirtileri) şunlardır. İlişkiden ortalama 6 gün sonra kanda gebelik hormonu yükselmeye başlar,ortalama 60. gün en yüksek düzeyine ulaşır. Gebelik hormonu olan betahcg nin 20 nin üstünde olması pozitif kabul edilir. En güvenilir tanı yöntemi kanda bakmaktır, basit idrar testlerinin de güvenilirliği yüksektir lakin erken dönemde ikinci çizgi silik olduğu için hastalar değerlendirmede zorluk yaşayabilir.

  Gebe olduğumu nasıl anlarım?

  Bulantı - Kusma

  Hamilelik belirtileri, çoğunda belirli şiddette bulantılar olabilir, hafif vakalar ağızda metalik tat olarak tanımlar, vakaların çoğu 12. haftada kendiliğinden geçer.

  Göğüslerde Hassasiyet

  Özellikle sağlıklı ilerleyecek gebelikler progesteron hormonu etkisi ile göğüslerinde şişlik hissedebilir.

  Karın Ağrısı

  Gebelik belirtileri başında, karın ağrısı rahimin büyümesiyle çevre bağ ve sinir dokusu gerilmesiyle oluşur ve ufak kasık ağrıları doğaldır, sağlıksız gebeliklerde ise şiddetli karın ağrısı görebiliriz özellikle dış gebelikte.

  Uyku İsteği ve Halsizlik

  Halsizlik ve uyku isteği gebeliğin ilk 12 haftası progesteron hormonuna bağlı normaldir, hastalarımızda ufak şiddette depresyon da görebiliyoruz, bu bulguların normal olduğu ve geçeceği hastaya izah edilmelidir.

  Kanama Akıntı

  Gebeliğin ilk 6 haftası bebeğin rahim içinde tutunmasına bağlı ufak kanamalar normal olarak görülebilir, hormonal değişikliklere bağlı akıntı artışı görülebilmektedir.

  Sık İdrara Çıkma

  Hormonal değişikliklere bağlı görülebilir.

  Gebeliğin Kesin Tanısı

  Gebeliğin tanısı kanda gebelik hormonu bakılarak ve son adet tarihine göre 4 haftanın üstündeki gebeliklerde ultrasonografik incelemeyle konur, her adet gecikmesi gebelik olmayabilir, çocuk isteyenlerde adet gecikmeleri düzensizlikleri görülebilmektedir. 

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak