(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Ergen Depresyonunun Tanınması

  Ergen depresyonu endişe verici bir oranda artmaktadır. Son araştırmalar, her beş beşten birisinin klinik depresyondan muzdarip olduğunu göstermektedir. Bu hızlı ve uygun tedaviyi gerektiren ciddi bir sorundur. Depresyon, öfori ve depresyon dönemleri arasında değişen bir durum olan bipolar bozukluk (resmen manik depresyon) dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir.
  Depresyonun gençlerde teşhis edilmesi zor olabilir, çünkü yetişkinler gençlerin karamsar davranmasını bekleyebilir. Ayrıca, ergenler duygularını her zaman çok iyi anlamıyor veya ifade etmiyorlar. Depresyon belirtilerinin farkında olmayabilirler ve yardım talep etmeyebilirler. Bu durumda bilinçli davranmak gerekmektedir. 

   

  Bu semptomlar, özellikle iki haftadan uzun sürdüğünde, depresyonu gösterebilir:
  Okulda düşük performans
  Arkadaşlardan ve etkinliklerden çekilme
  Hüzün ve umutsuzluk
  Coşku, enerji veya motivasyon eksikliği
  Öfke ve öfke
  Eleştiriye aşırı tepki
  İdealleri tatmin edememe duyguları
  Zayıf benlik saygısı veya suçluluk duygusu
  Kararsızlık, konsantrasyon eksikliği veya unutkanlık
  Huzursuzluk ve ajitasyon
  Yeme veya uyku düzenindeki değişiklikler
  Madde bağımlılığı
  Otorite ile ilgili sorunlar
  İntihar düşünceleri veya eylemleri

  Gençler, depresyon duygularını önlemek için uyuşturucu veya alkolle yönelebilir veya cinsel açıdan ümitsiz hale gelebilir. Gençler ayrıca kendilerini depresyonlarını düşmanca, saldırgan, risk alma davranışlarıyla ifade edebilirler.

  Ergen Depresyonunun Tedavisi
  Depresyonda olan gençlerin hızlı ve profesyonel tedavi görmeleri son derece önemlidir.
  Depresyon ciddidir ve tedavi edilmezse, yaşamı tehdit edici noktaya gelebilir. Depresyonda olan gençler tedaviyi reddederse, aile üyelerinin veya ilgili diğer yetişkinlerin profesyonel danışmanlık almaları gerekebilir.
  Terapi, gençlerin neden depresyonda olduklarını anlamalarına ve stresli durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olabilir. Duruma bağlı olarak, tedavi bireysel, grup veya aile danışmanlığından oluşabilir.

  Genç Intihar Tehlikesiyle Karşı Karşıya
  Bazen gençler kendilerini hayatlarına son vermeyi düşünecek kadar depresyonda hissederler. Her yıl 15 ila 24 yaşları arasındaki yaklaşık 5.000 genç insan kendini öldürüyor. Bu yaş grubu için intihar oranı 1960’tan bu yana neredeyse üç kat arttı, bu da ergenlerde üçüncü önde gelen ölüm nedeni ve üniversite çağındaki gençler arasında ikinci önde gelen ölüm nedeni oldu.
  Araştırmalar, gençler arasında intihar girişimlerinin belirli bir olayın tetiklediği uzun zamandır devam eden sorunlara dayanabileceğini göstermektedir. İntihar gençleri geçici bir durumu kalıcı bir durum olarak görebilirler. Abartılı suçluluk duygusuyla bir araya gelen öfke ve kızgınlık duyguları dürtüsel, kendine zarar verici davranışlara neden olabilir.

  Uyarı belirtilerine dikkat edin!
  İntihar tehditleri, doğrudan ve dolaylı
  Ölüm ile takıntı
  Ölümle ilgili şiirler, denemeler ve çizimler
  Eşyalarını vermek
  Kişilik veya görünümde dramatik değişim
  İrrasyonel, tuhaf davranış
  Ezici suçluluk, utanç veya ret duygusu
  Değişen yeme veya uyku düzenleri
  Okul performansında ciddi düşüş

  İntihar Gençlerine Yardım
  Psikologlardan profesyonel yardım isteyin. Depresif gençlere yardım konusunda tecrübesi olan bir akıl sağlığı profesyonelinden uzman tavsiyesi almak esastır. Ayrıca, gencin hayatındaki kilit yetişkinleri ailesi, arkadaşlarını ve öğretmenlerini uyarın . Profesyonel tedavinin yaşamları üzerinde çarpıcı bir etkisi olabilir. Onları tekrar takip etmelerini ve gelecekleri için umut vermelerini sağlayabilir. Konu ile ilgili daha detaylı almak için bize 0850 325 50 50 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz.

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak