(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  D Vitamini Eksikliğine Bağlı Göbek Yağı!

  Cildimizde güneş ışığı ile temasta üretilen bu vitamin insan vücudunda sayısız rol oynar.

  Geçtiğimiz aylarda Medical News Today , daha çok D vitamini olarak bilinen yağda çözünebilen sekosteroid grubuyla ilgili çok sayıda araştırma yaptı .
  Örneğin, son zamanlarda yapılan çalışmalar D vitamininin kalp yetmezliğinediyabete ve kansere karşı koruyabileceğini ve D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğunu tespit etti .
  D Vitamini eksikliği geleneksel olarak kemik sağlığıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak diğerlerinin yanı sıra solunum yolu enfeksiyonları ve otoimmün gibi hastalıklarda da rol oynayabiliyor .

  ABD nüfusunda %40 D vitamini eksikliği tespit edilmiştir, bu ciddi bir konudur. Bazı yazarlar, dünya çapında 1 milyardan fazla insanın yetersiz seviyelere sahip olduğunu tahmin eden " göz ardı edilmiş bir salgın " olarak bahsetti .

  D vitamini eksikliğini anlama
  D vitamininin önemi daha da belirginleştikçe, araştırmacılar kimin en fazla eksiklik riski altında olabileceğini ve bunu önlemenin yollarını bulmak için daha fazla zaman ayırmaya başladılar.

  D Vitamini insan vücudunda çok önemli bir rol oynadığı için, bu vitaminin eksiklik konusunu ele almak nüfusun genelini önemli ölçüde etkileyebilir.
  Bu konuyu araştıran bir grup araştırmacı, her ikisi de Hollanda'da bulunan VU Üniversitesi Tıp Merkezi ve Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi'nden geliyor. Rachida Rafiq liderliğindeki bulgularını yakın zamanda İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa Endokrinoloji Derneği yıllık toplantısında bulgularını sundu .

  Obezite ve düşük D vitamini düzeyleri arasında daha önce bir bağlantı tespit edilmişti. Rafiq ve ekibi biraz daha derine girdi; yağın türünün ve yerinin bir rol oynayıp oynamadığını anlamak için yola koyuldular. Bunu yapmak için, 45-65 yaş arası binlerce erkek ve kadın da dahil olmak üzere, Hollanda Obezite Epidemiyolojisi çalışmasından veri aldı.
  Ekip toplam yağ, abdominal deri altı adipoz dokusu (derinin altındaki karın yağı), visseral adipoz dokusu (organların çevresinde) ve hepatik yağa (karaciğerde) odaklandıve bu verileri ele aldı.
  Analizleri sırasında verileri alkol alımı, sigara, etnik köken, eğitim düzeyi, kronik hastalık ve fiziksel aktivite seviyeleri gibi gruplandırmalar yapıldı.

  Kadınlarda hem toplam hem de karın yağının düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkili olduğunu, ancak karın yağının en büyük etkiye sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Bununla birlikte, erkeklerde, düşük D vitamini düzeyleri, karaciğer ve karındaki yağ ile anlamlı şekilde ilişkiliydi. Her iki cinsiyet arasında, daha fazla göbek yağı D vitamini seviyelerinin düşük olduğu öngörüldü.

  Rafiq, “[ab] artan karın yağları ve düşük D vitamini seviyeleri arasındaki güçlü ilişki, daha büyük bel çizgisine sahip bireylerin eksik gelişme riskinin daha yüksek olduğunu ve D vitamini seviyelerinin kontrol edilmesini göz önünde bulundurmaları gerektiği öne sürülmelidir” dedi.

  Bir sonraki adımı, bu ilişkinin neden var olduğunu anlamaktı. D vitamini eksikliği karın bölgesinde depolanmasına neden olur mu, yoksa göbek yağı D vitamini seviyesini düşürüyor mu?
  Rafiq' çalışma ile ilgili , "Bu çalışmanın gözlemsel niteliği nedeniyle, obezite ve D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü ya da sebebi hakkında bir sonuca varılabilir. Bununla birlikte, bu güçlü ilişki D vitamini için abdominal yağ depolanması ve işlevinde olası bir rol olduğuna işaret edebilir. Obezite ve D vitamini eksikliği arasındaki bağlantılar giderek daha da sağlamlaşmaktadır."

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

   

  Yorumunu bırak